Макар један део Врачара одбрањен је од вишеспратница.
Смиљанићевој улици, од Његошеве до Крунске, Влада Србије доделила је статус просторно културно-историјске целине. Инвеститори који су одавно бацили око на блок између Његошеве, Кнегиње Зорке, Крунске и Смиљанићеве сада ће морати да одустану од планова да приземне куће замене стамбено-пословним објектима. То значи да грађевине с краја 19. и почетком 20. века у духу академизма и сецесије не смеју да се руше или надограђују, већ само чувају и улепшавају у складу са прописаним мерама заштите.
– Због својих карактеристичних типолошких одлика и архитектонско-урбанистичке вредности, односно због чињенице да формира складан амбијент с почетка 20. века, каквих је мало сачувано до данас, Смиљанићева улица представља непроцењиво наслеђе и сведочанство у оквиру хронологије развоја престонице – наводи Градски завод за заштиту споменика културе на чији предлог је влада прогласила овај део источног Врачара за просторно културно-историјску целину.
У саопштењу Завода стоји и то да је специфичан улични потез који чине приземне куће аутентичног изгледа, грађене у истом временском периоду и истих типских одлика и стилизације, нераскидиви део архитектонско-урбанистичког развоја ширег подручја источног Врачара.
– Визија двојице странаца о новом, урбанизованом насељу на запуштеном терену, разнолика социолошка структура становника од грађевинара, генерала/мајора учесника у Првом светском рату, доктора, судија до професора на Универзитету која разоткрива посебност улоге појединца и његовог утицаја у различитим сферама српског друштва с почетка 20. века и надаље, представљају културно-историјско наслеђе ове значајне и вредне целине – пише у саопштењу Завода за заштиту споменика културе.